Installation

Concept / Producer

Richard Slaney

Technical Production Manager

Steve Holmes @ ArtAV

Technicians

Mark James

Ana Tiquia

Marina Vidor

Rigging

Total Theatre Solutions

With Thanks To

Peter Faye

Leicester City Council

De Montfort Hall

New Walk Museum

Print

Nick Vincent

Instrument Photography

Kate Peters

Instruments created by

Louise Webber / Guy Wigmore

Printed By

Cantate

Audio Recording

Floating Earth

By kind permission of Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd

Post Production Editing

Jon Hensen

Nick Hillel

Rob Petit

Stephen Polydorou

Adam Smith

Dana Trometer

Guy Wigmore

Shoot

Directors

Nick Hillel

Guy Wigmore

Producer

Richard Slaney

Production Co-ordinator

Steve Polydorou

Script Supervisor

Yvonne Craven

Audio Producer

Misha Donat

Recording Engineer

Mike Hatch

Assistant Recording Engineer

Alex Foster

Camera Operators

Louis Carraz

Nickin Corrigan

Steve Holmes

Mark James

Andy Johnson

Hani Mowafi

Ed Hume Smith

John Stokes

Trevor Thomas

Andrew Wiggins

Director of Photography

Eric Trometer

Gaffer

Genki McLure

Best Boy

Sol Saihati

Lighting electricians

Alexander Brown

Rob Farr

Tim Murphy

Venue Manager

Andy Pickard

Rigging by TGS live events

Riggers

Jamie Brown

Rob Creasey

Sean Martin

Andrew Watt

Head Runner

Edd Slaney

Runners

Darren Clarke

Eleanor Cowan

Jon Gordon

Elizabeth Hipkins

Simon Merrett

Angela Rance

Rebecca Sheppard

Stage Managers

Steve Brown

Brad Murray

Documentary-Camera Operator

Lisa Thompson

Make-up

Rachel Hearle

Stills Photography

Ben Ealovega

For the Philharmonia Orchestra

Jennifer Davies

Alison Dunnett

Christina Hickman

Rosie Morgan

Rebecca Sheppard

Mairi Sinclair

Alice Walton

James Williams

Vanessa Williams

Julia Williamson

Workshop Leader

Luke Crookes

Resource Pack

John Webb

Anthony Anderson

The re-rite Orchestra

First Violins

Zsolt-Tihamér Visontay Concert Master
Concert Master’s Chair endowed by Sandra and Pierre Bernheim

Maya Iwabuchi
No. 2 First Violin’s Chair Endowed by Vincent Meyer

Clare Thompson**

Imogen East
No. 4 First Violin’s Chair Endowed by the Philharmonia Orchestra in memory of Jessie Hinchliffe MBE

Eleanor Wilkinson

Alan Brind

Soong Choo

Laura Dixon

Shlomy Dobrinsky

Benjamin Harte

Victoria Irish

Stuart James

Justin Jones

Benjamin Roskams

Karin Tilch

Adrian Varela

Second Violins

Emily Davis
Principal Second Violin’s Chair Endowed in memory of Gordon Arthur Wood

Susan Hedger

Emer Calthorpe

Helen Cochrane

Fiona Cornall

Marina Gillam

Franziska Mattishent

Katherine Mayes

Julian Milone

Teresa Pople

Anna Ritchie

Gideon Robinson

Helena Roques

Andrew Wickens

Violas

Jörg WinklerGuest Principal
Principal Viola’s Chair Endowed in perpetuity by The Tertis Foundation

Rebecca Chambers

Michael Turner

Ann Beilby

Ellen Blythe

Nicholas Bootiman

Samuel Burstin

Gwendolyn Fisher

Graham Griffiths †

Carol Hultmark

Arun Menon

Rebecca Wade

Cellos

Karen Stephenson
Principal Cello’s Chair Endowed in perpetuity in memory of Amaryllis Fleming (1925-1999) by the Amaryllis Fleming Foundation and Fleming Family and Partners Ltd

Katharine Wood

Ann Barber

Matthias Feile

Orlando Jopling

Vanessa Park

Avis Perthen

Gillian Rycroft

Victoria Simonsen

Katharine Thulborn

Double Basses

Neil Tarlton *
Principal Bass’s Chair Endowed by The Zvi and Ofra Meitar Family Fund

Christian Geldsetzer

Simon Oliver

Catherine Colwell

Joseph Melvin

Graham Mitchell †

Ryan Smith

Jeremy Watt

Flutes

Kenneth Smith ††
Principal Flute’s Chair Endowed by Mrs Elizabeth Meyer

June Scott

Jenny Doyne

Piccolo

Keith Bragg †
Principal Piccolo’s Chair Endowed by the Friends of the Philharmonia Orchestra’s 65 Club

Alto Flute

Rowland Sutherland Guest Principal

Oboes

Christopher Cowie *
Principal Oboe’s Chair Endowed by Elizabeth Aitken

Ruth Contractor

Alun Darbyshire

Fraser Kelman

Cor Anglais

Jill Crowther †

Clarinets

Mark van de Wiel †
Principal Clarinet’s Chair Endowed by the Philharmonia Orchestra and Friends of the Philharmonia Orchestra in memory of Clem Relf

Duncan Gould

Andrew Webster

E Flat Clarinet

Jennifer McLaren

Bass Clarinet

Laurent Ben Slimane
Principal Bass Clarinet’s Chair Endowed by Philip and Judy Green

Duncan Gould

Bassoons

Robin O’Neill ††
Principal Bassoon’s Chair Endowed by Penny and Nigel Turnbull

Michael Cole

Graham Hobbs

Luke Whitehead

Contra Bassoon

Gordon Laing †† **
Principal Contra Bassoon’s Chair Endowed by Vincent Meyer

Luke Whitehead

Horns

Nigel Black
Principal Horn’s Chair Endowed by The Revd. John Wates in memory of Dennis Brain

Cormac Ó hAodáin
Second Horn’s Chair Endowed by Mrs Beers, Friends of the Philharmonia Orchestra and the Philharmonia Orchestra and Chorus in memory of Ian Beers

Timothy Jackson

Carsten Williams

James Handy

Neil Mitchell

Paul Gardham

Kira Doherty

Nicolas Fleury

Wagner Tuba

Cormac Ó hAodáin

Timothy Jackson

Trumpets

Robert Farley Guest Principal
Principal Trumpet's Chair Endowed anonymously

Mark Calder

Paul Sharp

Andrew Mitchell

D Trumpet

Alistair Mackie
Philharmonia Orchestra Chairman’s Chair Endowed in honour of Sir Sydney and Lady Lipworth

Bass Trumpet

Duncan Wilson Guest Principle

Trombones

Byron Fulcher

Nigel Cox

Bass Trombone

Christian Jones
Principal Bass Trombone's Chair Endowed Anonymously

Tuba

Peter Smith

Daniel Trodden

Timpani

Andrew Smith *

Grahame King

Percussion

David Corkhill ††

Rhett del Campo

Peter Fry

Kevin Hathway ¤

Honorary Members of the Philharmonia Orchestra

Riccardo Muti

Kurt Sanderling

Hazel Westbury

Daniel Salem

In Memoriam

Mansel Bebb

† Professor at the Royal Academy of Music
†† Professor at the Guildhall School of Music and Drama
* Professor at the Royal College of Music
** Professor at Trinity College of Music
¤ Professor at The Purcell School